Reklam Engelleme Yazılımı Şirketinin Reklam Konferansına Katılımı Engellendi!

AdBlock Plus'dan daha önceki bir yazımızda bahsetmiştik.

Bildiğiniz gibi Adblock Plus bir internet tarayıcısı reklam engelleme eklentisi/yazılımı. Ve kullanıcılarını gezindikleri sitelerdeki reklamlardan koruyor. Yani sıradan internet gezginleri için cankurtaran niteliğinde bir yazılım.

İşte bu yazılımın blog sayfasında geçen hafta paylaştıkları bir yazı ilginç bir durumu ortaya çıkardı; IAB'ın (İnteraktif Reklamcılık Bürosu) yıllık konferansına katılmak için bilet alan Adblock Plus’a ödemesi neden göstermeksizin iade edildi ve katılımı engellendi.
Interactive Advertising Bureau’nun (IAB) konferansı çevrim içi reklam endüstrisinin en önemli organizasyonlarından biri olarak kabul ediliyor. Yakın zaman önce IAB reklam engellemenin çevirim içi reklam endüstri için büyük bir problem olduğunu kabul etmiş ve geçtiğimiz yıl düzenlenen konferansta bu konu tartışma başlıklarından birisiymiş.

Adblock Plus'ın kendi blogunda yaptığı paylaşıma göre; firma Ocak sonunda Kaliforniya'da gerçekleşecek konferasın biletlerinden satın almış fakat geçtiğimiz günlerden IAB'dan firmaya "IAB Yıllık Buluşması kayıt ücretinizi iade ederek kaydınızı iptal ediyoruz." şeklinde bir e-mail gelmiş. Yani katılım, neden gösterilmeden engellenmiş. Bu şaşırtıcı gelişmenin sonrasında, firmadan Mark Addison e-mail'e "sanırız bir karışıklık var biz iptal talebi göndermedik" şeklinde cevap vermiş fakat bunun yanıtı daha da garip olmuş. IAB iptalle ilgili bilgi vermeye gerek duymadığı gibi, konferans biletlerinin tükendiğini söylemiş. Neden gösterilmeden iptalin ardından, kapıları AdBlock'un yüzüne kapatılmamış, çarpılmış.

Çevrim içi reklama hizmet eden bir organizasyonun, çevrim içi reklamı yok etmeye yönelik çalışan bir firmayı sevmesini, bağrına basmasını beklemek tabi ki saflık olur ama demokratik duruş nerede? diye insan kendini sormaktan alıkoyamıyor.

Ne dersiniz bu durumda IAB haklı mı yoksa ayıp mı etmiş?


Kaynak: https://adblockplus.org/blog/iab-dis-invites-us-disses-compromise-and-buries-dissent

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Samsung'dan Çok Doğru Bir Sosyal Sorumluluk Projesi #internetiTADINDAkullan

Netflix'in Abone Kaybı Etkileri Büyüyerek Devam Ediyor; İşten Çıkarmalar Başladı

Instagram'dan Haberler; Canlı Yayın Moderasyonu ve Creator Lab