Türk Telekom Bankalara Devir OluyorÜlkemizin iletişim altyapısını kuran ve işleten Türk Telekom'un %55 hissesi 2005 yılında OTAŞ (Ojer Telekomünikasyon A.Ş.) adında bir konsorsiyuma satılmıştı.

Tamamı Öger Telekom’a ait olan Otaş, 2013 yılında 29 bankadan toplam 4.7 milyar dolarlık kredi almış ve bu kredinin en büyük payı 1.5 milyar dolarla Akbank’a ait. 1 milyar doları Garanti Bankası’nın, 500 milyon dolar da İş Bankası’nın alacağı bulunuyor. Kalan 1.7 milyar dolar da diğer bankaların.

2016 yılında kredilerin geri ödenme zamanı geldiğinde Öger Telekom tarafından ödemeler yapılamamış ve bu tutar 290 milyon dolar. Bankalar 2016 yılından itibaren hiçbir alacaklarını tahsil edememiş ve de bankaların alacağına yönelik çalışma yapılmış ancak bir sonuç elde edilememiş.

İşte geldiğimiz noktada Türk Telekomünikasyon A.Ş. tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamaya göre BTK, OTAŞ'ın sahip olduğu hisselerin SPV'ye devrine izin verdi.

Cuma günü KAP üzerinden yapılan açıklamanın metni şu şekilde:

15.08.2018 tarihli özel durum açıklamasında belirtildiği üzere, Ojer Telekomünikasyon A.Ş.'nin ("OTAŞ"), şirketimiz Türk Telekomünikasyon A.Ş.'de ("Türk Telekom") bulunan %55 oranındaki paylarının, OTAŞ'a kredi veren bankaların paydaş olacağı bir ortak girişim şirketi (SPV) aracılığıyla devralınması ile ilgili yürütülmekte olan süreç kapsamında, Şirketimiz tarafından ilgili mevzuat doğrultusunda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna izin başvurusunda bulunulmuştu.

Bu bağlamda, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından;

1) Şirketimiz Türk Telekom'un hisselerinin %55'ine sahip olan OTAŞ'ın şirketimizdeki hisselerinin tamamının, OTAŞ'a kredi veren bankaların paydaş olacağı bir ortak girişim şirketine (SPV) devir işlemlerine izin verilmesi,

2) Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yetkilendirilmiş olan TT MOBİL İletişim Hizmetleri AŞ, TTNET AŞ, 11818 Rehberlik ve Müşteri Hizmetleri AŞ ve TT International Telekomünikasyon San. ve Tic. Ltd. Şti.'nin %100 hissedarı olan Türk Telekom bünyesinde gerçekleşecek hisse devrinin söz konusu şirketler bakımından herhangi bir sakınca doğurmayacağı,

hususlarına karar verilmiştir.

Şimdi ne olacak? Ülkenin iletişim altyapısının sahibi olan ve mobil tarafında da 3 hizmet sağlayıcıdan birisi olan Türk Telekom alacaklı bankaların oluşturduğu şirkete devir edilerek devam edecek.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Samsung'dan Çok Doğru Bir Sosyal Sorumluluk Projesi #internetiTADINDAkullan

Netflix'in Abone Kaybı Etkileri Büyüyerek Devam Ediyor; İşten Çıkarmalar Başladı

Instagram'dan Haberler; Canlı Yayın Moderasyonu ve Creator Lab