Kopya mı Esinlenme mi?

Geçen akşam izleyip de bayıldığınız o reklamın kopya, hatta birebir kopya olduğunu söyleseler size kendinizi -o ürünü veya hizmeti almayacak bile olsanız- bir parçada olsa aldatılmış hissetmez misiniz?

"Bu da mı çakmaymış??!" der misiniz?Reklam dünyasının başlangıcından beri devam eden -ve galiba bitemeyecek olan- konusu "Kopya/Esinlenme Reklamlardır". Üzerine reklam profesyonellerinin, üstatların yüzlerce yazısı vardır mutlaka. Burada konu ile ilgili ahkam kesecek değiliz.

Bizim sizinle paylaşmak istediğimiz bu konu ile ilgili bir web sitesi; http://www.joelapompe.net/

Fransız Joe La Pompe, kimliğini gizleyen ve 1999 yılından beri yaratıcılıkdan uzak kopya reklamların peşinde koşan bir blogger. Orjinal olduğu iddiası ile yola çıkan veya herhangi bir esinlenmeyi inkar etmeyen işler ile o işlerin orjinallerini yan yana gösteriyor blogunda. Kopya olan bazı işlerin ise kazandığı reklam ödülleri ile dünyaçapında sektördeki vehametin boyutunu da gösteriyor. Web sitesi şu anda konu ile ilgili dünyadaki açıkara en iyi kaynak.

Sitesinde kendisi hakkında bilgi verdiği sayfada şöyle diyor;
"I'm a real pain in the ass for all lazy creatives worldwide. I love original ideas.
- Dünya çapındaki tembel reklam kreatiflerinin gerçek başbelasıyım. Orjinal fikirlere aşığım."

Henüz geçtiğimiz aylarda yenilediği web sitesinde uzun yıllardır yakaladığı yüzlerce kopya fikir / reklam var. Tabiki ülkemizden de bir çok örnek mevcut. Sayfayı dolaşırken sürekli "bu da mı kopyaymış?? aa bu da mı?" demeniz mümkün.

http://www.joelapompe.net/

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Samsung'dan Çok Doğru Bir Sosyal Sorumluluk Projesi #internetiTADINDAkullan

Netflix'in Abone Kaybı Etkileri Büyüyerek Devam Ediyor; İşten Çıkarmalar Başladı

Instagram'dan Haberler; Canlı Yayın Moderasyonu ve Creator Lab