Norveç'ten Ses Getiren Filtre Yasası

Bazı ülke yönetimlerinde alınan kararların, çıkarılan yasaların öncelikle özgürlüklere saldırdığı duygusu ile hareket edilir ve buna göre tepkiler verilir. Hatta alınan kararın ya da çıkarılan yasanın faydası olduğunu kabul edilse bile 'bunun arkasında kesin başka bir şey vardır' duygusundan kurtulamaz toplum. Bunun tarihsel, ülkelerin, coğrafyaların dna'larına işlemiş alışkanlıklardan kaynaklanan sebepleri olabileceği gibi temel iletişim problemlerinden kaynaklanan sebepleri de olabilir. Sosyolojik bir tespit ya da siyasi bir eleştiri yapmıyoruz, yapamayız -haddimize değil- sadece kendimizce bir oldukça açıkta olan durumun gözlemini paylaşıyoruz. 

 


Bu giriş neden? Norveç'te hayata geçen sosyal medya düzenlemesi yüzünden.

Norveç'te beden algısı sorunlarını tetiklediği için sosyal medyaya özel bir yasal düzenleme yapıldı. Artık sosyal medya ünlüleri ve markalar, ticari amaçla yayınladıkları içeriklerde eğer oynanmış görseller varsa bunları belirtmek zorunda. Düzenleme ile telefonlardaki ekstra fotoğraf uygulamaları ya da PhotoShop ve benzeri programlar ile filtreler uygulanmış görsellerin paylaşımın içeriğinde belirtimesini şartı geliyor. Bedenin rengi, şekli, ölçüsü üzerinde yapılan en küçük bir değişiklik bile belirtilecek. Aksi takdirde paylaşımı yapan fenomen ya da marka suç işlenmiş sayılacak.

Girişte belirttiğimiz şekilde bizimki gibi atmosferlerde özgürlüklere saldırı gibi hissedilecek  bu yasa Norveç'ten gelince hiçte öyle hissetirmiyor. Hatta sosyal ağların özellikle gençler üzerindeki yoğun etkileri gözle görünür şekilde arttığı düşünlünce sadece Norveç değil dünyanın tüm ülkeleri yeni nesili korumak için bu yönde düzenlemeleri getirmeleri gerekiyor diye düşünyor insan. Bu hissi pekiştiren bir diğer bilgi ise yapılan haberlerde dikkat çeken "Ülkedeki fenomenler yasaya ihtiyaç olduğuna ancak düzenlemenin yetersizliğine dikkat çekiyor" kısmı. Yani ülkedeki marka ve sosyal medya ünlülerinin bırakın yasaya isyan etmesini "bu az bile" demeleri.

Gerçekçi olmayan, uygulamaların imkanları ile yükselen güzellik standartlarıyla mücadele etmek istediğini belirten Norveç hükümeti, bu şekilde yapılan paylaşımların psikolojiyi etkilediğini ve kullanıcıların, özellikle genç kullanıcıların sosyal medyada sürekli olarak kusursuz bir surat görmesinin kendisini yetersiz hissettireceğini düşünüyor.  Ülkenin Çocuk ve Aile bakanlığı, bu tür paylaşımların kusursuz beden baskısı oluşturduğu vurgusu yapılarak meclise sunulan yasa oy çokluğu ile kabul edilmiş.

Yasada ek olarak sosyal ağlar üzerinden yaptığı bir paylaşım ile herhangi bir şekilde kazanım elde edenler bu durumu belirtmek zorunda olacaklar.

Yasanın yürürlüğe gireceği tarih belli değil ama başta Facebook, Instagram ve Twitter olmak üzere onlarca sosyal ağda yapılan paylaşımlarda düzenleme varsa bu değişikliklerin belirtmesi gerekecek.

Özellikle genç kullanıcıların günlük 'gerçek' yaşantılarını sıkıntıya sokmamak ve daha sağlık bir gelecek adına sosyal ağlarda daha düzenlenecek çok detay olduğuna bir çok kişi hemfikir.

Peki siz bu filtre yasası ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Sizce bir özgürlüğe müdehale mi yoksa gerekli bir düzenleme mi?

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Samsung'dan Çok Doğru Bir Sosyal Sorumluluk Projesi #internetiTADINDAkullan

Netflix'in Abone Kaybı Etkileri Büyüyerek Devam Ediyor; İşten Çıkarmalar Başladı

Instagram'dan Haberler; Canlı Yayın Moderasyonu ve Creator Lab